#133 pręga wołowa w warzywach

Zakupy najczęściej robimy na hali targowej u ulubionych sprzedawców, lecz zdarza się, że zaglądamy też do sieciówek. Wychodzimy z założenia, że nie da się dzisiaj idealnie jeść i żyć i nawet tak nie próbujemy. Wspominałem nie raz w trakcie wykładów o zdrowiu i sporcie, że zasada Pareta, mówiąca o tym, że 80% sukcesu zawdzięczamy 20% działań, sprawdza się u większości ludzi (pewnie u 80% podejmujących działania ;)). Dlatego nie stronimy od marketów, sieciówek czy mniejszych sklepików po drodze do domu. Powiedzmy sobie szczerze – kto leci przez pół miasta na targ po “eko” pietruszkę, marchew lub nawet kawałek schabu na obiad? Znam wiele osób, które mówiły, że próbowały diety paleo ale “eko żywność” i polędwica wołowa grass fed rujnowały ich portfele. Są to ludzie, którzy od początku próbowali wejść na głęboką wodę lub próbowali idealnych rozwiązań. Wszystko albo nic. No i zostało nic.. Ale nie o tym miało być.. 🙂 Miało się zacząć tak, że w Biedrze znaleźliśmy ciekawy kawałek mięsa z kością – tak zwanej pręgi! Oszczędzę Wam mojej opinii na temat monopolu, zaśmiecania architektury oraz teorii jak w niedługim czasie logo Biedronki zastąpi nam orła białego na godle narodowym.. Przyznam się jednak do tego, że robimy tam zakupy gdyż jest po drodze.. Może będzie się trzeba kiedyś przeorganizować – np.  kupić lodówkę z większą zamrażarką? Tak czy siak, mięso było zacne, choć nie łatwe do przyrządzenia.

Potrzebujesz:

  • Mięcho
  • główkę czosnku (my daliśmy pół ale dużej)
  • warzywa (u nas 1 marchew, 1 cebula, ½ brukwi, 2 pomidory lub pół puszki pomidorów bez skórki)
  • sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso umyj i wysusz. Ponacinaj błony naokoło. Można je wyciąć całkowicie jeśli ktoś ma tyle cierpliwości. Posól, posyp ziołami i odstaw do lodówki na 1-2 godzin.

Obsmaż ze wszystkich stron na sporym ogniu, żeby zamknąć w środku soki. Mięso włóż do żaroodpornego naczynia razem z warzywami i piecz pod przykryciem w temperaturze 150 stopni przez 3-4 godziny. Co jakiś czas (godzinę lub dwie) możesz podlać mięso i warzywa powstałym sosem. Podaj razem z warzywami, łącznie z czosnkiem. Czosnek pieczony mięknie i traci swoją ostrość. Można go wyciskać jak krem. Warzywa nabierają cudownego pieczeniowego smaku dzięki obecności kości i wytopionemu szpikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *