#111 Zielony szejk 1

image

Od jakiegoś czasu wrzucamy zielonego szejka do swojego porannego menu jako kolejną porcję warzyw w ciągu dnia. Nie będziemy oszukiwać, ze taki szejk jest tym o czym śni każde dziecko.. Powiedzmy warty spróbowania i stosowania. Jest też ciekawą alternatywą dla tych, którym bulleproofe coffe nie wchodzi. Wiemy, że każde z Was ma swoje upodobania smakowe i różne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. I to jest ok! Powtórzę po raz enty, nie ma jednego rozwiązania, które pasuje do wszystkich.

Teraz o czym innym. Pisząc dłuższy tekst na temat paleo zacząłem się zastanawiać jak wiele leży w naszych przekonaniach a jak mało w nauce. Przykład: Powiedzcie czym się żywią szympansy? Pod spodem macie zestawienie wierzeń z prawdą.

image

Zauważcie, że w skład naturalnej diety szympansów nie wchodzą żółciutkie banany, wszystkie wygięte pod idealnym kątem. Zwierzęta te żywią się przeważnie zielonymi, nie “ludzkimi” owocami, ale też termitami, mrówkami i jajami ptaków. Zwierzęta poświęcają też mnóstwo czasu i energii w poszukiwaniu pożywienia. Czy potraficie potraktować to jako przenośnię? Piszę ten tekst w sumie trochę pod impulsem, rozmowy jaką wczoraj odbyłem z koleżanką, której weterynarz zalecił karmić psa dieta w 80% opartą na kaszach, makaronach i ryżu. Wyobrażacie sobie wilka gotującego spaghetti? Czasami muszę panować nad wyobraźnią, żeby nie parsknąć śmiechem w trakcie rozmowy z kimś.. Eh..

Potrzebujesz do 2 szejków:

  • 2 liście jarmużu
  • garść liści baby szpinaku
  • szklankę mleka migdałowego lub kokosowe
  • 2-3 orzechy
  • pół dojrzałego awokado
  • 2 centymetry obranego imbiru
  • cynamon cejloński (dużo)
  • ulubiony owoc do smaku (np. ananas lub banan)

Przygotowanie: Wyparz liście, żeby zdezaktywować kwas fitynowy, po czym wrzuć wszystko do melaksera. Wrzuciliśmy 2 orzechy brazylijskie. Tylko 2 gdyż pomimo bogactwa minerałów niestety są obfitym źródłem omeg6. Zamiast mleka kokosowego lub migdałowego możesz dodać śmietanki kokosowej z puszki (pod nazwą mleko kokosowe). Będzie bardziej kalorycznie. Możesz też dodać 2 łyżki masła, jeśli masz tak duże zapotrzebowanie energetyczne, lub szejk ma być zamiennikiem śniadania. 2 łyżeczki cynamonu oraz łyżeczkę kurkumy (o niej będzie w innym poście). Do swojego szejka dodajemy też wiórek kokosowych, gdyż lubimy gdy szejk jest lekko ziarnisty. Możecie sami poeksperymentować i miksować wszystko co Wam pod rękę wpadnie. Może dodajcie jajko, może morele,  dorzućcie innych warzyw… Jeśli macie też swoje super przepisy na poranne warzywa z miksera to prosimy podzielcie się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *