Zastosowanie maski treningowej jakiego nie znałeś

Co byście powiedzieli gdybym zdradził Wam sztuczkę dzięki, której poprawilibyście swoją wydolność nawet o 15%? Zabieg dotyczy zawodników sportów o wysokiej intensywności, więc mogą z niego skorzystać zawodnicy MMA czy crossfiterzy. 

Jedyne co musisz zrobić to rozgrzać mięśnie oddechowe.. Jak? – Zaraz napiszę.

Wydolność tlenowa jest zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest siła mięśni respiracyjnych (przepony oraz mięśni międzyżebrowych). O ile zostało poczynionych wiele badań na temat efektu wzmacniania tych mięśni na wydajność oddechową, to ciekawym aspektem podjętym przez amerykańskich naukowców jest efekt rozgrzewki tych mięśni i wpływ takiej interwencji na wysiłek o wysokiej intensywności. – Do tego celu użyto masek treningowych.

Do pomiaru użyto powszechnie dostępnych masek treningowych, tworzących skalowalny (3 poziomowy) opór przepływu powietrza. Do badania zrekrutowano 11 zdrowych mężczyzn (24.9 ± 4.2 y, 178.8 ± 9.0 cm, 78.5 ± 10.4 kg, 13.4% ± 4.2% body fat), na których przeprowadzono test do odmowy na mocy 85% mocy maksymalnej (peak power).

Gdy analizowano wyniki ze wszystkich prób, z różnymi obciążeniami i porównano je do wyników testu bez rozgrzewki w masce, nie wykazano statystycznej różnicy (4.73 ± 0.33 min). Jednakże, i tu najciekawsze, gdy analizowano każdy przypadek osobno, okazało się, że 10 z 11 osób poprawiło wynik, dzięki rozgrzewce w masce o ≥25 s (przeciętnie = 47.6 ± 13.2 s), w stosunku do próby kontrolnej (bez maski).

Maski treningowe okazują się być skuteczną metodą rozgrzewki przed wysiłkami o wysokiej intensywności w zindywidualizowanym procesie. Indywidualizacja obciążenia jest tutaj kluczowym aspektem. – Zbyt duże obciążenie ustawione na masce (mała dziurka) może obniżyć wydolność mięśni powodując zmęczenie lub niedotlenienie organizmu. Zbyt małe obciążenie może nie wywrzeć żadnego wpływu.

5 uczestników poprawiło swoją wydolność rozgrzewając się na średnim obciążeniu, 3 na niskim, 2 na wysokim. Przeciętna poprawa była statystycznie większa od próby kontrolnej (47.6 ± 13.2 s).

Jak wyglądała rozgrzewka:

2 serie 30 pełnych oddechów z minutową przerwą. Spróbujcie i Wy. Może się okazać, że utrzymanie wysokiej mocy przez ~25s dłużej, pomoże wam zdobyć przewagę nad przeciwnikiem i osiągnąć sukces. Pamiętajcie tylko aby przetestować to na treningu i sprawdzić, który poziom oporu rozgrzewa Was najlepiej.

Maski treningowe z 3 stopniami obciążenia możecie dostać na mmaniak.pl.

Bibliografia:
Thurston i inni. 2015. Effects of Respiratory Muscle Warm-up on High-Intensity Exercise Performance  ISSN 2075-4663 www.mdpi.com/journal/sports

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *