Co się dzieje z tłuszczem gdy tracimy zbędne kilogramy??
Pytanie to zadano 150 lekarzom, dietetykom oraz trenerom personalnym. 98% odpowiedziało źle (1).
Tylko 3 osoby (2%) znały odpowiedź na pytanie co się dzieje z kilogramami, które znikają na wadze podczas redukcji masy ciała.
Zdecydowana większość badanych odpowiadała iż tłuszcz zamienia się w energię, jednakże nie jest to zgodne z zasadą zachowania materii. – To znaczy, że atomy węgla oraz wodoru, z których zbudowane są kwasy tłuszczowe muszą gdzieś się podziać. – Nie mogą od tak wyparować!
Prawidłową odpowiedzią jest zatem zamiana kwasów tłuszczowych na dwutlenek węgla (CO2) oraz wodę (H2O). Dosłownie, jeśli chcecie zmniejszyć swoją masę ciała i zmieścić się w jeansy sprzed 5 lat musicie wydychać więcej dwutlenku węgla oraz wydalać więcej wody (pocenie się w saunie się nie liczy, to tak nie działa ;)).
Poniższe obliczenia przedstawiają zapis reakcji utleniania 1 cząsteczki trójglicerydu:
C55H104O6+78O2→55CO2+52H2O+energia
Dla przykładu 10 kg tłuszczu zamieni się w 8,4kg dwutlenku węgla, które wydalimy poprzez wymianę gazową w pęcherzykach płucnych a 1,6 zamienimy na wodę, którą wypocimy lub zrzucimy w postaci moczu do toalety.
(Kiedyś odpowiedziałem w ten sposób na pytanie na facebooku o to co zrobić aby pozbyć się tłuszczu i zostałem okrzyknięty, uwaga!, niedouczonym i mało empatycznym dietetykiem.. – Internety nie mają dystansu do siebie…)
Co zrobić aby schudnąć?
Nawiązując do wcześniejszego akapitu można napisać iż trzeba wydychać więcej dwutlenku węgla.. Niestety laikowi ta odpowiedź niewiele mówi a samo przyśpieszenie oddychania (hiperwentylacja) szybko spowoduje zawroty głowy. Można też powiedzieć, że znajomość biochemii i fizjologii ludzkiego organizmu jeszcze nikogo nie odchudziła. – W naszej praktyce, zalecamy diety z ujemnym bilansem kalorycznym, większą podażą białka, błonnika oraz aktywność fizyczną. Niskoprzetworzona dieta powoduje zwiększenie wydatku energetycznego poświęconego na trawienie oraz wydłuża czas trawienia co wpływa na utrzymaniu w reżimie przyjmowanej w postaci posiłków ilości energii. Wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie energetyczne. Ludzie aktywni fizycznie mają też większe szanse na osiągnięcie sukcesu oraz utrzymanie zdrowej sylwetki bez efektu jojo (2). Deficyt kaloryczny jest niezbędny a skomplikowane teorie, treningów na czczo (czytaj -> cardio na czczo – źle rozumiany proces) czy pracy w „zakresie spalenia tłuszczu” (czytaj -> co palą mięśnie) nie wykazują efektów w badaniach klinicznych w porównaniu do ograniczenia konsumowanych kalorii.
Zapraszamy też na szkolenia nt. diety i metabolizmu oraz do współpracy dietetycznej (wyłącznie osoby aktywne fizycznie ;)).
Bibliografia
- Meerman R. and Brown A. 2014. When somebody loses weight, where does the fat go? BMJ 2014; 349
-
Swift D.L. i wsp. 2018. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul 9