I Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej

I Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej za nami, a ja w związku z nim, chciałabym się podzielić z Wami dosłownie garstką refleksji.

Przede wszystkim to co mnie ujęło najbardziej, to fakt, że na sali wśród słuchaczy znajdowali się dietetycy, lekarze różnych specjalizacji, pasjonaci zdrowego stylu życia i odżywiania oraz wiele osób, szukających specjalistów we własnej sprawie.

Wśród prelegentów mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień profesorów i doktorów akademickich i praktyków – lekarzy i dietetyków, o szerokim spektrum poglądów, na tle którym rodziły się burzliwe dyskusje. Największe brawa zbierały postawy przedstawiające holistyczne podejście do człowieka oraz próby znalezienia problemu zamiast maskowania go farmacją. Mam więc wrażenie (i nadzieję!) że tego typu inicjatywy stanowią pomost pomiędzy lekarzami a dietetykami i dostrzeżenie jak ważna jest kwestia odżywiania i zdrowego stylu życia.

Ogólna konkluzja jaką można wyciągnąć po Kongresie jest fakt, że jelita i mikrobiota jelitowa mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. W zasadzie mogę skusić się na stwierdzenie że był to niejako wspólny mianownik dla wszystkich wystąpień.
Można zauważyć przebijający się trend diet niskowęglowodanowych do środowisk dietetycznych a nawet medycznych. Wyśmiewana przez ostatnie parę lat bezglutenowa, niskoweglowodanowa dieta paleo powoli święci swoje sukcesy 🙂 Pod koniec roku możecie się spodziewać książki o planowaniu dziecka, ciąży i karmieniu na niskich węglach autorstwa dr hab. n. med. Tomasza Dangela. Dojdzie też do publikacji wielu ciekawych badań wpływu diet eliminacyjnych na choroby autoimmunizacyjne (to poprawana nazwa, gdyż „autoiimunologia” to nauka, a choroby są nie naukowe tylko autoimmunizacyjne). Poza tym, grzech nie wspomnieć o organizacji Kongresu, która nie pozostawia nic do życzenia. Gospodarze – Dominika Gier i GRMED team dopieli każdy element na ostatni guzik. Czujemy się zaczyceni że Barbell Kitchen było partnerem wydarzenia.

Już teraz wiemy, że kolejna edycja odbędzie się za rok i nie pozostaje mi nic innego, jak polecić to fantastyczne wydarzenie wszystkim zainteresowanym osobom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *