Kortyzol jest hormonem glikokortykoidowym potocznie nazywany „hormonem stresu”, co jest uzasadnione, aczkolwiek jest pewnym uproszczeniem.
Podwyższony jego poziom kortyzolu obserwujemy w wielu sytuacjach stresowych jak np. głodzenia się, podczas treningu, obciążenia psychicznego, braku snu itp. Podwyższony poziom kortyzolu mobilizuje dodatkowe ilości glukozy, przyśpieszając rozpad glikogenu, dodatkowo przyśpiesza procesy glukoneogenezy. – W sytuacji awaryjnej (np. gdy utkniemy sami w górach) może ocalić nam życie. Jednakże w sytuacji chronicznego stresu (np. gdy masz kredyt we frankach, zmieniłeś pracę, czy masz trudnego szefa; albo wszystko na raz) wpływa na podwyższony poziom glukozy, gorszą wrażliwość insulinową, zmniejszone tempo anabolizmu oraz nasilony katabolizm. – Są to powody do obaw o jakość i długość życia.
Facebookowy detox
Facebook jest największym i najbardziej popularnym z mediów społecznościowych, z którego korzysta ponad 2 miliardy ludzi (1), z czego ponad 15 milionów to Polacy (2).
W badaniu opublikowanym w Journal of Social Psychology (3), 138 użytkowników facebooka, zostało podzielonych na 2 grupy: jedną która na 5 dni rezygnuje z dominującego medium społecznościowego a druga grupa nie. Obydwu grupom zmierzono poziom kortyzolu w ślinie przed i po próbie.
Osoby, które były zobligowane do rezygnacji z facebooka miały niższy poziom kortyzolu, spędzały w niedzielę prawie 2 godziny więcej ze znajomymi i miały niższy poziom poczucia samotności.
Zmniejszył się jedynie poziom „satysfakcji życiowej” (5 punktowa skala satysfakcji z życia), co naukowcy tłumaczą brakiem przygotowania lub gotowości na rozstanie, wielu uczestników badania, z facebookiem na 5 dni.
Social media to nie zło a narzędzie (nasze zdanie)
Facebook, tak jak inne „social media”, jest medium mogącym dostarczać: mnóstwa ciekawych informacji, może być narzędziem pracy, możliwością publikacji ciekawych treści, prowadzenia konstruktywnych dyskusji, odnajdywania starych znajomych itp. – Wszystko to jest bardzo pozytywne i prowadzi do rozwoju człowieka. Czyli jak ze wszystkim – używajcie każdego narzędzia z rozsądkiem i zgodnie z jego przeznaczeniem (facebooka, telefonu, młotka itp).
Aby zmniejszyć poziom kortyzolu i lepiej się regenerować pamiętajcie szczególnie o:
Optymalizacji snu poprzez: redukcję jasnego światła (głównie niebieskiego), w okolicach wieczoru, przewietrzenia pomieszczenia, w którym się śpi, kontroli ilości treningów (stresu fizycznego) oraz być może przeniesienie sesji wieczornych na rano, odpowiedniej ilość węglowodanów w ciągu dnia (nie tylko przed snem), planowaniu odpowiedniej redukcji z rozsądnym ujemnym bilansem kalorycznym, redukcji kofeiny itp.