Napoje węglowodanowe wspomagają utrzymanie mocy w trakcie wysiłków o charakterze wytrzymałościowym (biegi długie, triathlony, ultramaratony). Mechanizmem za tym stojącym jest proces utrzymania stałej glikemii, oszczędzanie glikogenu mięśniowego oraz potencjalne stymulowanie układu nerwowego (Painelli Vd 2010).
Ciekawostką jest to iż działa już samo płukanie ust roztworem węglowodanowym (ciekawe czy low-carberzy mogli by płukać usta bulleproof coffe i liczyć na efekty? 🙂) (Pottier 2010). Badanie wykonano na kolarzach, podczas godzinnego testu symulującego start. Płukanie ust roztworem węglowodanowym nie podnosiło glukozy we krwi, ale obserwowano zwiększenie stężenia mleczanu oraz mocy w trakcie wysiłku co sugeruje większe zaangażowanie do pracy i może się przyczynić do poprawy rezultatu.
W podobny sposób próbowano sprawdzić czy płukanie ust może wpłynąć na wydolność w trakcie treningu oporowego (wyciskanie na klatę żelaza do odmowy). No i niestety płukanka nie poprawiła ani 1 rep max ani testu do odmowy (Dunkin 2016).
Pytanie czy taki zabieg pomógłby w ~20 minutowym WODzie, gdzie balansujemy na krawędzi wypłukania glikogenu mięśniowego a intensywność wysiłku nie pozwala na spożycie dostatecznej ilości płynów? – Prawdopodobnie. Każdy kto trenuje krosfity lub uczestniczy w treningach o bardzo wysokiej intensywności, doskonale kojarzy sytuacje gdy hiperwentylacja nie pozwala na wypicie napoju a jelita odmawiają posłuszeństwa.. 🙂
Nie mniej jednak zalecamy CrossFit/Krosfit/
Painelli Vd i inni. 2010. Carbohydrate mouth rinse: does it improve endurance exercise performance?
Pottier A i inni. 2010. Mouth rinse but not ingestion of a carbohydrate solution improves 1-h cycle time trial performance
Dunkin, et al. 2016. „The Effect of a Carbohydrate Mouth Rinse on Upper Body Muscular Strength and Endurance.